New Age vs. vedska tradice
"Prahlada Maharaja pokracoval: Toto poznani, ktere se nazyva bhagavata-dharma, je veskrze vedecke. Zaklada se na logice a filozofii a je proste veskereho znecisteni hmotou. Obdrzel jsem ho od velkeho svetce Narady Muniho, ktery se neustale venuje oddane sluzbe." (Srimad Bhagavatam 7.6.28)
Definice pojmu "vedska tradice"
- filozofie, kultura a civilizace zalozena na vedskych pismech (sastra) zjeveny Bohem po stvoreni vesmiru, obsahuji veskere poznani, hmotne (apara-vidya) i transcendentni (para-vidya)
tvoreny sabdou (transcendentnim zvukem) ve forme manter, ocistny ucinek (realizace v praxi)
"prirucky pro pouziti tohoto sveta"
- vs. "hinduismus" (definice)
- zacatek vedskeho vzdelani: uznani 4 nedostatku podminene duse - iluze, nedokonale smysly, chybovani, podvadeni - a realizace, ze sastra neni temito nedostatky ovlivnena
- spravne pochopeni sastry jen s pomoci gurua v prave parampare
- 5 kategorii reality (tattva): isvara, jiva, prakrti, kala, karma
jnana (poznani): znalost obsahu, odliseni a vztahu; rozlisovani mezi hmotnou a transcendentni realitou (jinak jejich mylne ztotoznovani, napr. duse s telem ci mysli)
jnana, vijnana (realizovane poznani) -> zivot v souladu s dharmou (vesmirnym radem, SB 6.1.40 - veda-pranihito dharmo hy adharmas tad-viparyayah) a tedy minimalizaci karmy (reakci za hmotnou cinnost)
vrchol poznani: bhakti (oddanost vyjadrena ciny; prostredek i cil, sanatana-dharma jivy; mimo dosah hmotne inteligence) BG 7.19 - bahUnAM janmanAm ante jJAnavAn mAM prapadyate... (opak toho, co tvrdi majavadi)
bhakti v duvernych castech pisem (BG, SB, sattvika Purany, spisy vaisnavskych acaryu - sest Gosvamich atd.)
- 4 casti Ved: karma, jnana, yoga, bhakti
- karma, jnana = apara-vidya: poznani pro zivot v tomto svete; vytvari karmu (minimalizovat, v souladu s dharmou)
- yoga (neosobni), bhakti (osobni) = para-vidya: poznani pro opusteni tohoto sveta a transcendentni existenci
Definice pojmu "New Age"
- proroctvi z ruznych tradic ocekaji "novy vek" charakterizovany rozsahlou duchovni obrodou lidstva
prichod zmocnene osobnosti (Maitreya Buddha v mahajanovem buddhismu)
konkretni znameni (bily bizon Miracle, 1993)
astronomicky "vek Vodnare", drive pouzivany, nepresny termin; zacne az za 450 let (definovan znamenim zverokruhu, ve kterem vychazi slunce v den jarni rovnodennosti, toto znameni se meni zhruba kazdych 2100 let v zavislosti na precesi zemske osy, cely obeh trva 25 600 let, tzv. platonsky rok)
- vedska paralela:
10 000 let zlateho veku v Kali-yuze (zacatek 18.2. 3102 pred Kr.), rozsireni bhagavata-dharmy a zpivani svatych jmen Pana (mam mantropasakah) - hl. zdroj Brahma-vaivarta Purana 4.129.*; dale SB 1.5.11, Bhagavata Mahatmya z Padma Purany, Bhavisya P., Divyaprabandha, Caitanya-bhagavata Antya 4.126 (prthivi-parjanta jata ache desa-grama sarvatra sancara hoibek mora nama), Caitanya-mangala, Ramanuja, Madhva, Bhaktivinod Thakur (prukopnik teto ery)
Charakteristiky NA (ve vedskych pojmech)
1. povaha nauk:
- apara vidya (jak optimalne zit v tomto svete, v ramci tri gun)
medicina/lecitelstvi, astrologie, hudba, bojova umeni, uctivani
polobohu jako nezavislych na Krsnovi - uctivani Bohyne, matky
Zeme/Gaia (sakti > saktiman), Asatru
- aroha-pantha (vzestupne poznani, snaha o povzneseni a zdokonaleni se vlastni silou, bez ohledu na Boha)
vedska tradice = avaroha-pantha, sestupne poznani; vlastni snaha i milost Pana
- heterogennost (nesourodost), synkretismus (smesovani nepribuznych
nazoru) prirodni nabozenstvi
(paganismus/druidismus/wicca/samanismus/satanismus) tajne nauky Egypta
(hermetismus), zidovstvi (kabala), krestanstvi (gnosticismus),
svobodne zednarstvi
lecitelstvi (prirodni, energeticke, psychicke)
vychodni filozofie ("hinduismus", buddhismus, taoismus,
sintoismus)
NA nelze posuzovat jako jednolity celek!
- smesovani ducha a hmoty (mysl povazovana za nehmotnou) problem vsech zapadnich filozofii, vcetne krestanstvi (Tomas Akvinsky) a take jazyka (Svaty Duch v prekladech Bible jako zly demon)
- neosobni povaha (Buh a Jeho energie bez osobni totoznosti) SB 1.2.11 (vadanti tat tattva-vidas... Brahman je nizsim aspektem Boha)
2. povaha nasledovniku:
- snaha o moc nad hmotou a jinymi bytostmi casto bez ohledu na dharmu a karmu (abhicara/magie, moderni veda!)
aham-mameti ci purusa-abhimana ("Budete jako bohove", Gen. 3:5) - zakladni nemoc podminene duse, ktera se odvratila od Boha a chce se Jim stat sama. V zapadni filozofii poprve v dilech Rogera Bacona (13. stoleti) a Francise Bacona (1561-1626), zvl. Novum Organum Scientiarum (1620), 'zakladaci dokument moderni doby'. Snaha o pokoreni nepratelske prirody, odtrzeni od prirody. Vedecke badani zalozeno na pratyakse a anumane (smyslove pozorovani a logicka analyza). Podvedomy strach z Boha a prirody (prirodni pohromy pripominaji jeji silu) -> neprirozene skryvani reality utrpeni - chudoby, hladu, nemoci, telesneho postizeni, stari a smrti. Kontrast zvlaste ve srovnani se zememi jako Indie, kde jsou tyto jevy prijimany jako bezna soucast zivota.
- nekriticnost v prijimani autorit - "duchovni vudci" pochybneho charakteru (podvodnici, falesni avatarove) ci neznameho puvodu (channeling)
- spekulativnost, prizpusobovani a redeni stavajicich systemu (trans-saturnske planety v moderni astrologii)
- samoucelna senzacechtivost a touha po tajemnu, např. Nostradamova proroctvi (jejich krypticka povaha umoznuje neomezenou spekulaci)
- mylne pochopeni karmy a reinkarnace
puvodne nazor tibetskeho buddhismu, ze z jiste urovne (rinpocche) jiz nelze poklesnout do nizsich druhu
vyvracen v BG 9.20-21, 24, 25; 14.14-18, 16.6, 16.19-21 atd.
Praktiky NA vedskeho puvodu
Nektere tradicni vedy a praktiky byly 'adoptovany' hnutim New Age a prizpusobeny k jeho obrazu - tj. vetsinou zredeny a zkomercionalizovany. Jsou proto dnes vnimany jako soucast New Age a dostava se jim kritiky urcene jemu.
- yoga (omezena na asanu a pranayamu; cilem zlepseni zdravi)
Patanjali: astanga (8 stupnu) = hatha (prvnich 5 stupnu) + raja
(ostatni)
Hatha-yoga-pradipika (Swami Atmarama): ha = slunce,
tha = mesic
hatha nekdy nazyvana kriya
- pranicka leceni (cchi-kung, reiki)
prana = vzduch + eter (definice z ayurvedy); subtilni hmotna energie v mikrokosmu (tele) a makrokosmu (vesmiru)
pitta = jang
kapha = jin
vata = prana/ki/cchi
- bojova umeni (dhanurveda -> wu-shu), mnich Bodhidharma z Indie
snaha o jednotu tela a duse ovladanim prany (vs. cil para-vidyi, osvobozeni se od hmotneho tela); jen pro pasivni obranu sebe a jinych; pozitivni aspekty aikida
- astrologie (vedanga-jyotisha vs. zapadni astrologie)
- gemologie (ratna-sastra)
leceni krystaly, pouziti v astrologii
kamen mudrcu (cintamani) jednim z cilu alchymie
- architektura (vastu vs. fang shao, empiricky rozvinuta v Cine)
- kama-sastra (i v Puranach, soucast pravrtti-margy)
znama Kama-sutra jen zlomkem celeho systemu
- tantra (na Zapade degradace do podoby sexualnich cviceni)
vyznam: "vlakno" (odkaz na subtilni strukturu vesmiru); "obrad"
= agama (Veda = nigama)
3 guny
sattvika-tantry: Pancaratra, Gautamiya tantra, Urdhvamnaya tantra etc.
Vliv NA na spolecnost
Jiz od 60. let, ale zvlaste v poslednich 10-20 letech rychle sireni NA po celem svete.
Alternativa k zapadnim filozofiim a nabozenstvim (vycerpany potencial). Chybejici koncepty jako karma, reinkarnace atd. - odpovedi na dulezite existencni otazky (osobni identita, povaha a smysl zivota, utrpeni, zivot ve vesmiru, metafyzicka realita atd.); zaroven nepresne/mylne pochopeni vyznamu.
Problem rozeznat pravdu od lzi - chybi potrebna kriteria odvozena z vyssiho poznani. Zacarovany kruh.
Zasluha medii na sireni NA (hl. TV a filmy). Prukopnikem Steven Spielberg (E.T., Blizka setkani tretiho druhu, atd.) Caste nasilne ci katastroficke sceny, maji vzbudit strach (negativni vibrace znecistuji vedomi). Negativni entity potrebuji emoce strachu, jimiz se zivi.
Katastroficke predpovedi konce sveta (fenomen milenium) ve filmech z konce 90. let (Deep Impact, Harmagedon).
Kult lidske sily, nasili a triumf techniky (purusa-abhimana) v akcnich filmech (Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger). Akcni filmy s vychodnimi bojovymi umenimi (Bruce Lee jiz koncem 60. let). Zaplava techto filmu od konce 80. let -> vlna zajmu o wu-shu a vychodni filozofii.
Film Highlander (Christopher Lambert) - spojeni nasili s fenomenem nesmrtelnosti (casovy zaber nekolika set let v Evrope i USA). Pozdeji minimalne dva TV serialy s timto motivem.
Filmy Ghost, Poltergeist 1-3, Halloween 1-5 - duchove, magie a zle mocnosti, zpusoby, jak jim celit. ("Duch" byl inspirovan vedskymi zdroji - Yamadutove, stejne jako film "Fluke" o reinkarnaci cloveka v psa.)
Spojeni satanismu s heavy-metalem (viz. kniha nemeckeho autora). Satanisticka symbolika v textech a gestech Rolling Stones a dalsich skupin. Paul Chain z jedne metalove skupiny z 80. let ze satanistickych obradu prisel o rozum.
Hromadne sebevrazdy fanatickych clenu sekt jako Heaven's Gate - ovlivneni falesnymi zpravami o spasu prinasejicich mimozemstanech v kosmicke lodi skrytych v komete Hale-Bopp. (Srovnani s ucinkem realisticky pusobici rozhlasove hry Orsona Wellese "Valka svetu" z roku 1938. Cely New York a okoli zachvatila panika, ze pristali nepratelsti mimozemstane.) Na druhou stranu UFO kontakteri casto propaguji meditaci a cisty zivot, prakticky 4 zasady.
Kladne vlivy: zajem o stav zivotniho prostredi, snaha o jeho ochranu (cilem vetsinou jen smyslovy pozitek), rozmach vegetarianstvi, prirodniho lecitelstvi, zajmu o paranormalni jevy - podryvaji autoritu materialisticke vedy, zvlaste teorie evoluce. Stejny ucinek stale popularnejsich alternativnich vykladu historie ("zakazana archeologie").
Zaver
VT nabizi poznani, zvlaste para-vidyu, vsem. Rezervy v jejim predkladani netradicnimi zpusoby, jako napr. ve spojeni s fenomenem NA, dostupnost mnoha hledacum.
Cestne vyjimky:
R.L. Thompson (Sadaputa das) - Alien Identities
R.S. Brown (Hrsikesananda das) - Vedic Gemology
Bhakti-tirtha Swami - Spiritual Warrior
Ustanovit bhagavata-dharmu na Zapade jako autoritu na apara- i para-vidyu. Nahrazeni stavajicich tzv. autorit (Lobsang Rampa, Carlos Castaneda, Shirley MacLaine a dalsi hollywoodske 'celebrity') v zajmu uprimnych hledacu. [Wild Iris - samansti vudci ji behem dlouheho narocneho obradu rekli, aby se odevzdala Krsnovi.]
Dotazy, komentare, doplneni, kritika, vtipy
[vtip - kterych je 5 druhu hmotneho utrpeni? zrozeni, smrt, nemoc, old age, New Age]
Související odkazy:
Šrí Tattva-muktávalí / Májáváda-šata-dušáni: Perlový náhrdelník pravd / Sto vyvrácení májávádského omyluKdo je Buddha?
Pándu dás: Blázni se ženou...
Lobsang Rampa: láma nebo podvodník? (Viktor Pavel)
Lobsang Rampa: láma nebo podvodník? - kap. 6 (Viktor Pavel)
Suhotra Swami: články Channeling, Tantra
Pozice Bhagavadgíty a jiných Gít. Bhakti vs. advaita. page url: http://veda.harekrsna.cz/encyklopedie/newage.htm
Please support us: |