Proměňte svůj domov v chrám
BGAII 1999 - Dodatky
Po přečtení této knihy kadý jistě pochopil, jak důleité je rozvíjet vědomí Kriny neboli prokazovat oddanou slubu rí Krinovi. Co se týče vykonávání oddané sluby, ít v chrámu či áramu ve společnosti oddaných je snadnějí, ale stejně tak můete s nadením a odhodláním rozvíjet vědomí Kriny i doma a svůj domov tak proměnit v chrám.
Duchovní ivot se stejně jako hmotný ivot vyznačuje praktickou činností. Rozdíl je vak v tom, e hmotné činnosti vykonáváme pro sebe, zatímco duchovní činnosti vykonáváme pro Krinu, a to podle pokynů písem a gurua, duchovního učitele. Přijmout autoritu písem a gurua je velice důleité. Krina v Bhagavad-gítě prohlauje, e pokud se někdo neřídí pokyny písem, nemůe nikdy dosáhnout ani těstí, ani nejvyího cíle - vrátit se domů, zpátky k Bohu. A pravý duchovní mistr nás učí, jak následovat pokyny písem prokazováním praktické oddané sluby Pánu. Pravý duchovní učitel přichází posloupností pocházející od samotného Kriny a bez jeho následování nemůeme nikdy dosahovat duchovního pokroku. Zakladatelem hnutí pro vědomí Kriny a jeho áčárjou neboli duchovním učitelem, který učí vlastním příkladem, je rí rímad A. Č. Bhaktivedánta Svámí Prabhupáda.
Díky duchovnímu poznání se můeme přiblíit ke Krinovi. Krina říká v Bhagavad-gítě (18.55): bhakty mám abhidánáti - "Pouze oddanou slubou Mě lze poznat." Duchovní poznání nás vede k tomu, abychom praktickou oddanou slubou uspokojili Krinu. Bez uplatnění poznání v praxi nemají teoretické znalosti velký význam.
Toto poznání nám poskytne vedení ve vech oblastech ivota. Měli bychom se proto snait ít tak, abychom následovali Krinovo učení co moná nejlépe. Potom se budeme moci povznést na transcendentální úroveň vědomí Kriny, i kdy třeba ijeme daleko od chrámu.
Pronáení Hare Krina mantry
Prvořadou zásadou týkající se vykonávání oddané sluby je pronáení Hare Krina mahá-mantry (mahá znamená "velký" a mantra znamená "zvuková vibrace, která vysvobozuje mysl z nevědomosti"):
Hare Krina Hare Krina
Krina Krina Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare
Tato svatá jména můete pronáet kdekoliv a kdykoliv. Nejlépe je vak vyhradit si na jejich pronáení pravidelnou dobu, nejlépe časné ranní hodiny.
Mahá-mantru můeme pronáet dvěma způsoby. Buď nahlas (obvykle ve skupině) - to se nazývá kírtan - nebo potichu pro sebe, co se nazývá dapa. Při pronáení Hare Krina mantry je velice důleité soustředěně naslouchat svatým jménům a zřetelně je vyslovovat. Kdy vae mysl odběhne, přiveďte ji znovu ke zvukové vibraci svatých jmen Pána. Pronáením Hare Krina mantry se modlíme ke Krinovi: "Ó energie Pána (Hare), veprostupující Pane (Krina), Svrchovaný poivateli (Ráma), prosím zaměstnejte mě ve slubě Vám." Čím pozorněji a upřímněji ji pronáíme, tím větí bude ná duchovní pokrok.
Bůh je vemocný a dokonale milostivý, a proto nám umonil pronáet svá svatá jména a vloil do nich vechny své energie. Krinova jména se od Kriny nelií, a kdy tedy pronáíme svatá jména Kriny a Rámy, jsme přímo ve společnosti Boha a zbavujeme se hmotných nečistot. Proto bychom se vdy měli snait je pronáet s oddaností a pokorou. Védská písma učí, e kdy pronáíme svaté jméno Pána, rí Krina osobně tančí na naem jazyku.
Kdy pronáíte mahámantru sami, je nejlepí to dělat na růenci. Meditace na růenci vám nejen pomůe lépe se soustředit na svaté jméno, ale také budete moci počítat, kolik manter denně pronesete. Na růenci je 108 malých kuliček a jedna větí. Ta představuje Krinu. Začněte na kuličce, která sousedí s velkou kuličkou. Drte ji mezi palcem a prostředníčkem pravé ruky a recitujte celou Hare Krina mantru. Potom přejděte na dalí kuličku a udělejte toté. Tímto způsobem pronáejte mahá-mantru na vech sto osmi kuličkách, a dojdete k větí kuličce. Před ní zastavte, a budete-li pokračovat, obrate růenec a postupujte stejně opačným směrem. Odrecitovat jedno kolo dapy obvykle trvá asi sedm minut, ale zpočátku vám to můe trvat deset minut i déle.
Oddaní, kteří chtějí obdret zasvěcení, opakují na růenci nejméně estnáct kol Hare Krina mantry denně. I kdy jste ale schopní pronáet třeba jen jedno kolo denně, měli byste to dělat kadý den, jestlie jste si to slíbili, a snait se o to bez výjimky. Kdy budete mít pocit, e jste schopní recitovat více, můete počet kol zvýit. Nesniujte vak standard, který jste si stanovili. Je lepí pronáet pravidelně mení počet kol ne mnoho kol jen občas.
Kromě dapy zpívají oddaní svatá jména Pána nahlas při kírtanu. Zpívat můete i sami, avak nejlepí je kírtan ve skupině s ostatními. Oddaní větinou zpívají tradiční melodie za doprovodu tradičních indických hudebních nástrojů. Zpívat ale můete jakoukoliv melodii a pouívat jakékoliv hudební nástroje.
rí Čaitanja Maháprabhu řekl: "Pro zpívání Hare Krina mantry neexistují ádná přísná pravidla." A ji opakujete Hare Krina potichu nebo nahlas, v chrámu s oddanými, v zaměstnání, cestou domů či doma, ihned pocítíte sílu Krinových svatých jmen a jejich účinky předčí vechna vae očekávání.
Zařízení oltáře
Dapu i kírtan je nejlepí provádět před oltářem. rí Krina a Jeho čistí oddaní jsou tak laskaví, e nám umoňují uctívat je prostřednictvím jejich obrázků.
Kdy si doma zařizujete oltář, přijímáte Krinu a Jeho čisté oddané jako nejúctyhodnějí hosty. Jaké místo je pro oltář nejlepí? Uvate, kam byste posadili hosta. Jistě na čisté a klidné místo plné světla. Pro hosta byste samozřejmě potřebovali pohodlné křeslo, ale obrázek Kriny můete postavit na poličku, stolek nebo nějakou vyvýenou plochu. Kdy hosta pohodně usadíte, budete se mu také věnovat; sednete si tak, abyste na něho viděli a těili se jeho společnosti. Nezařizujte si tedy oltář na nepřístupném místě.
Co je třeba pro zhotovení oltáře? Předevím potřebujete:
1. Obrázek ríly Prabhupády;
2. Obrázek rí Čaitanji a Jeho společníků;
3. Obrázek rí Nrisinhy.
Kromě toho můete pouít ozdobnou látku, pohárky na vodu (pro kadý obrázek jeden), svíčky, tác na obětování jídla, malý zvoneček, vonné tyčinky, stojánek na tyčinky, a čerstvé květiny, které můete buď obětovat ve váze, nebo vdy jen poloit květ před kadý obrázek.
První osobností, kterou na oltáři uctíváme, je duchovní učitel. Duchovní učitel není Bůh. Bohem můe být jedině Bůh samotný. Duchovní učitel je vak Jeho nejdraím sluebníkem a byl Jím zmocněn, a zasluhuje si proto stejnou úctu, jakou prokazujeme Bohu. Duchovní učitel spojuje áka s Bohem a učí ho vědě o oddané slubě. Je vyslancem Boha v hmotném světě. Kdy prezident pole velvyslance do nějaké země, velvyslanci se dostane stejné úcty jako prezidentovi a jeho slova mají stejnou váhu jako slova prezidenta. Duchovního učitele bychom tedy měli uctívat stejně jako Boha a jeho slova bychom měli přijímat se stejnou úctou jako slova rí Kriny.
Jsou dva druhy guruů: ten, který dává zasvěcení, a ten, který dává rady a pokyny. Vichni, kdo přili do styku s hnutím pro vědomí Kriny a věnují se oddané slubě neboli bhakti-józe, jsou zavázáni vděčností rílovi Prabhupádovi. Kdy ríla Prabhupáda přijel v roce 1965 do Ameriky a začal kázat vědomí Kriny, prakticky nikdo mimo Indii nevěděl, co je to oddaná sluba Krinovi. Proto kadý, kdo se seznámil s bhakti-jógou prostřednictvím jeho knih, přednáek nebo jeho následovníků, by měl rílovi Prabhupádovi prokazovat úctu. Jakoto zakladatel a duchovní vůdce Mezinárodní společnosti pro vědomí Kriny je pro vechny guruem dávajícím pokyny. S pokrokem v oddané slubě budete jistě chtít obdret zasvěcení. Před odchodem z tohoto hmotného světa ríla Prabhupáda schválil systém, podle kterého by měli jeho pokročilí a způsobilí áci pokračovat v jeho slubě a v souladu s jeho pokyny přijímat a zasvěcovat áky. V současné době je v hnutí pro vědomí Kriny mnoho duchovních mistrů, a máte-li touhu poznat či přijmout duchovního učitele, snate se stýkat s oddanými a Krina vám v pravý čas nějakého pole.
Na druhém obrázku by měla být Paňča-tattva neboli rí Čaitanja se svými čtyřmi nejdůvěrnějími společníky. rí Čaitanja Mahprabhu je Krina samotný, který sestoupil v podobě svého vlastního oddaného, aby nám ukázal, jak se Mu odevzdat, obzvlátě pak pronáením Hare Krina mantry a ostatními činnostmi oddané sluby. Pán Čaitanja je nejmilostivějí inkarnací, nebo kadému umoňuje velice snadno dosáhnout lásky k Bohu pronáením Hare Krina mantry.
Na oltáři nemá chybět obrázek Nejvyí Osobnosti Boství v podobě jménem Nrisinhadeva. Nrisinhadeva je inkarnací Kriny v podobě napůl člověka a napůl lva a je ochráncem oddaných.
Obrázky postavte na oltář tak, aby ríla Prabhupáda byl na levé straně a rí Nrisinhadeva vpravo. Uprostřed na vyvýeném místě bude obrázek rí Čaitanji s Jeho společníky, který by měl být o něco větí ne druhé dva. Obrázek Paňča-tattvy můete také pověsit na stěnu nad oltářem.
Nezapomeňte kadé ráno na oltáři utřít prach apod. Čistota je nejdůleitějí zásadou uctívání. Kdyby u vás bydlel nějaký váený host, jistě byste jeho pokoj pečlivě uklízeli. Kdy jste si zařídili oltář, pozvali jste jako nejváenějí hosty do svého domu Krinu a Jeho čisté oddané. Máte-li na oltáři před obrázky pohárky s vodou, kadý den ji vyměňte; přelijte ji, přijměte coby mahá-prasádam a pohárky doplňte čerstvou vodou. Květiny ve vázách vyměňujte, jakmile jen trochu povadnou. Pokud obětované květy pokládáte před obrázky, vyměňujte je kadý den. Alespoň jednou denně byste měli obětovat vonnou tyčinku, a kdy před oltářem pronáíte mahá-mantru, můete zapálit svíčky.
Zkuste dělat ve tak, jak jsme vám poradili. Je to velice snadné. Kdy se pokusíte milovat Boha, postupně pocítíte, jak hodně vás miluje On. To je podstata bhakti-jógy.
Prasádam - duchovní potrava
Krina můe svými neomezenými transcendentálními energiemi proměnit hmotnou sloku v duchovní. Kdy vloíme eleznou tyč do ohně, elezo se rozhaví a bude mít stejné vlastnosti jako oheň. Podobně potrava, kterou připravíme pro Krinu a obětujeme Mu ji s láskou a oddaností, zcela zduchovní. Takovému jídlu se říká prasádam - "Krinova milost".
Přijímání prasádam je jednou ze základních činností oddané sluby. Při provádění jiných druhů jógy musí člověk uměle potlačovat ádosti smyslů, avak bhakti-jógí, oddaný, můe své smysly zaměstnat v mnoha duchovních činnostech, jako je například právě ochutnávání lahodného jídla obětovaného Krinovi. Tím smysly postupně zduchovní a oddaný bude zakouet stále větí blaenost z vykonávání transcendentální oddané sluby. Tato duchovní blaenost mnohonásobně předčí jakýkoliv hmotný poitek.
rí Čaitanja o prasádam řekl: "Kadý zná jídlo. Nyní je vak připravené pro Krinu a je Mu s oddaností obětované, a proto získalo neobyčejnou chu a vůni. Jen ho ochutnejte a pocítíte ten rozdíl! Dokonce i vůně samotná dokonale potěí mysl a zapomeneme na vechny ostatní vůně. Kadý by měl proto pochopit, e se tohoto obyčejného jídla dotkl duchovní nektar Krinových rtů a obdařil ho vemi transcendentálními vlastnostmi."
Dokonalostí vegetariánství je jíst pouze jídlo obětované Krinovi. Být vegetariánem nestačí; i holubi a opice jsou vegetariáni. Kdy vak budeme přijímat pouze prasádam, jedení nám pomůe dosáhnout cíle lidského ivota - obnovení naeho vztahu s Bohem. V Bhagavad-gítě je řečeno, e pokud člověk jí jídlo, které nebylo obětováno, bude muset trpět následky karmy.
Jak vařit pro Krinu
Kdy půjdete nakoupit potraviny, ze kterých chcete vařit pro Krinu, musíte vědět, co Krinovi můete obětovat a co nikoliv. V Bhagavad-gítě Krina říká: "Kdy Mi někdo s láskou a oddaností obětuje lístek, květinu, ovoce nebo vodu, přijmu to." Krinovi tedy můeme obětovat potravu připravenou z mléčných produktů, zeleniny, ovoce, ořechů a obilí. Nikdy Mu nemůeme obětovat maso, ryby nebo vejce. Neobětují se také vegetariánské potraviny, které patří ke kvalitě nevědomosti - například česnek a cibule. Místo nich se pouívá asafoetida. Krinovi také nemůete obětovat kávu nebo čaj obsahující kofein. Namísto toho obětujeme bylinkové a ovocné čaje.
Při nakupování nezapomeňte, e některé potraviny mohou obsahovat maso, ryby nebo vejce. Čtěte proto pozorně etikety. Některé druhy jogurtů například obsahují elatinu, která se vyrábí z rohů, kopyt a kostí zvířat zabitých na jatkách. Větina sýrů se také vyrábí pomocí syřidla, je je enzymem získaným ze aludků zabitých telat.
Také se vyhýbejte potravinám, které připravovali neoddaní. Podle subtilních zákonů přírody platí, e kuchař působí na potravu nejen fyzicky, ale také svou myslí. V potravě se tedy odráí vědomí toho, kdo ji připravuje. Je to stejné, jako kdy malíř namaluje obraz: obraz není jen barva na plátně, ale je také odrazem malířovy mysli. Kdy tedy jíte jídlo, které připravili neoddaní - například dělníci v továrně - přijímáte určitou karmu. Proto taková jídla nejezte a pro vaření pouívejte pokud mono pouze čerstvé přírodní potraviny.
Při vaření je nejdůleitějí zásadou čistota. Bohu nemůeme obětovat nic nečistého; udrujte proto kuchyň velice čistou. Před vstupem do kuchyně si vdy umyjte ruce, a kdy vaříte, neochutnávejte. Nevaříte pro sebe, ale pro Krinu, který má jídlo ochutnat. Nejjednoduím způsobem obětování je modlit se ke Krinovi: "Drahý Krino, přijmi prosím toto jídlo," a několikrát zazpívat Hare Krina mantru. Chcete-li zvýit svůj standard, recitujte třikrát kadou z těchto modliteb a zvoňte přitom zvonečkem:
1. Modlitba ke rílovi Prabhupádovi:
nama óm vinu-pádája krina-prethája bhú-tale
rímate bhaktivedánta-svámin iti námine
namas te sárasvate deve gaura-vání-pračárine
nirviea-únjavádi-páčátja-dea-tárine
"Skládám uctivé poklony Jeho Boské Milosti A. Č. Bhaktivedántovi Svámímu Prabhupádovi, který přijal útočitě u lotosových nohou Pána Kriny a je Mu velmi drahý. S úctou se ti klaníme, duchovní učiteli, sluebníku Bhaktisiddhánty Sarasvatího Gósvámího. Laskavě káe poselství Pána Čaitanjadevy a tak vysvobozuje západní země, které jsou plné impersonalismu a voidismu."
2. Modlitba k Pánu Čaitanjovi:
namo mahá-vadánjája krina-prema-pradája te
krinája krina-čaitanja-námne gaura-tvie namaha
"Ó nejvelkodunějí inkarnace! Jsi Krina samotný, který se zjevil v podobě rí Kriny Čaitanji Maháprabhua. Přijal jsi zlatou barvu rímatí Rádhárání a vude rozdává čistou lásku ke Krinovi. Skládáme Ti uctivé poklony."
3. Modlitba ke rí Krinovi:
namo brahmanja-devája gó-bráhmana-hitája ča
dagad-dhitája krinája góvindája namo namaha
"S úctou se klaním rí Krinovi, kterého vdy uctívají bráhmanové a který projevuje přízeň kravám a bráhmanům, jako i celému světu. Znovu a znovu se klaním Nejvyímu Pánu, Osobnosti Boství, jen je známý pod jmény Krina a Góvinda."
Je třeba pamatovat na to, e smyslem vaření a obětování Pánu je ukázat Mu nai oddanost a vděčnost. Oddanost je to, co Krina přijímá předevím. Bůh je sám o sobě naprosto dokonalý a nic od nás nepotřebuje, ale ze své nezměrné laskavosti nám dovoluje obětovat Mu jídlo a rozvinout tak nai lásku k Němu.
Po přednesení modliteb čekejte alespoň pět minut, aby Krina mohl jídlo přijmout. Potom prasádam přemístěte a tác na obětování s celým přísluenstvím umyjte. Pak můete vychutnat prasádam. Kdy jíte, meditujte o tom, e Krina toto jídlo přijal a proto se od Něho nelií a vy se přijímáním prasádam očiujete.
Vechno, co na oltáři obětujete, se přemění v prasádam, Krinovu milost. Květiny, vonné tyčinky, voda, jídlo - ve, co Krinovi obětujete, zduchovní a nelií se od Pána. To, co obětujete, byste měli nejen sami s úctou přijímat, ale také rozdávat ostatním. Rozdávání prasádam je nepostradatelnou součástí uctívání.
Čtyři usměrňující zásady
Kadý, kdo má váný zájem o pokrok v rozvíjení vědomí Kriny, se musí snait vyvarovat těchto hříných činností:
1. Jedení masa, ryb a vajec. Tyto potraviny jsou prostoupeny kvalitami váně a nevědomosti, a není proto moné obětovat je Krinovi. Člověk, který takovou potravu jí, se podílí na násilí, které je pácháno na bezmocných zvířatech, a nemůe dosahovat ádného duchovního pokroku.
2. Hazardování. Hazard přináí úzkost a podněcuje u lidí chtíč, hněv, závist a chamtivost.
3. Poívání omamných látek. Drogy, alkohol, tabák a také vechny potraviny nebo nápoje obsahující kofein zatemňují mysl a drádí smysly, a tak znemoňují pochopit a následovat zásady bhakti-jógy.
4. Nedovolený pohlavní styk. Jedná se o jakýkoliv pohlavní styk mimo manelství nebo pohlavní styk, který není určen ke zplození dětí vědomých si Boha. Následkem nedovoleného pohlavního styku se ivé bytosti stále více mylně ztotoňují s tělem a vzdalují se vědomí Kriny. Písma učí, e pohlavní touha je největím poutem, které nás drí v hmotném světě. Kadý, kdo se váně zajímá o pokrok v rozvíjení vědomí Kriny, by měl pohlavní ivot buď podle zásad omezit, nebo se ho zcela zříci.
Praktická oddaná sluba
Vichni musíme pracovat, avak ten, kdo pracuje pouze pro sebe, je vystaven karmickým reakcím práce. Krina říká v Bhagavad-gítě (3.9): "Práci je třeba konat jako obě Vinuovi (Krinovi) - jinak ivou bytost svazuje v hmotném světě."
Není třeba měnit zaměstnání, nepracujete-li právě jako řezník, barman a podobně. Jste-li spisovatelem, pite pro Krinu, jako umělec můete tvořit pro Krinu a tak dále. Ve volném čase také můete přímo pomáhat chrámu a částí svého výdělku - plody své práce - podporovat íření vědomí Kriny či finančně podpořit chrám. Někteří oddaní ijící mimo chrám nakupují knihy o vědomí Kriny a pak je prodávají svým přátelům, známým, spolupracovníkům a podobně. Pravidelně také pořádají programy a vzájemně se doma navtěvují a zpívají, uctívají Pána, vaří pro Něho a studují knihy o vědomí Kriny. Pokud máte zájem se takových programů účastnit, zeptejte se oddaných, kdo ve vaem okolí má stejné zájmy jako vy.
Ostatní zásady oddané sluby
K rozvoji vědomí Kriny jsou také důleité následující dvě činnosti:
1. Studium knih. ríla Prabhupáda, zakladatel-áčárja Mezinárodní společnosti pro vědomí Kriny, věnoval mnoho času překladům knih, jako je Bhagavad-gítá a rímad-Bhágavatam. Kadodenní čtení těchto knih je nepostradatelnou součástí duchovního ivota.
2. Společnost oddaných. ríla Prabhupáda zaloil hnutí pro vědomí Kriny, aby dal vem lidem monost sdruovat se s Krinovými oddanými, protoe to je nejlepí způsob, jak nabýt a prohlubovat víru v proces rozvíjení vědomí Kriny a s nadením vykonávat oddanou slubu. V případě nadbytečného styku s neoddanými se ná duchovní pokrok naopak zpomaluje. Snate se proto co nejčastěji navtěvovat oddané.
Na závěr
Krása vědomí Kriny spočívá v tom, e přijmete právě tolik, na kolik jste připraveni. Krina samotný slibuje v Bhagavad-gítě (2.40): "Toto úsilí je prosté ztráty či úbytku a i malý pokrok na této cestě můe kadého ochránit před tím nejhrůznějím nebezpečím." Přiveďte tedy Krinu do svého ivota, buďte vdy upřímní a snate se Ho potěit láskyplnou oddanou slubou. To vám přinese nezměrné duchovní těstí.
Hare Krina.
Související články:
Bhaktijóga - příručka (jedna z prvních českých brour)
Please support us: |