krishna.com | iskconnews.org | bbt.org

Proč nejsem a nebudu na Facebooku

CC-BY-SA: bh. Jan Mareš, 2013-

Ano, nemýlíte se, název jsem zremixoval nebo zpirátil (zkopíroval) od Karla Čapka a jsem rád, že autor je již přes 70 let po smrti, takže po mě nepůjdou antipirátští, tj. kopyrajtově monopolističtí agenti. Alespoň než si vylob(b)ují další prodloužení kopyrajtu.

Občas dostávám otázku, proč nejsem na této nejrozšířenější ze všech sociálních sítí. Tazatel implikuje, že je to nějaký nedostatek nebo co. "Jsou tam přece (skoro) všichni." Toto myšlení samotné je podivné. Následování stáda je princip oblíbený totalitními ideologiemi. Ale to předbíhám.

Někdy dojde i na argumenty. Abych se neopakoval, shrnu ty hlavní zde. (Uvítám komentáře, opravy a návrhy na rozšíření.) Každý argument by samozřejmě šlo mnohem více rozvést a podpořit mnoha příklady, ale tento článek je jen úvod do problému a zájemci si je mohou vyhledat sami. Mnohé jsou např. v tomto, podobném, ale podrobnějším článku s mnoha odkazy, který jsem našel po napsání tohoto, jak bývá obvyklé, že.

Na konci uvádím odkazy, které již nemusí být dostupné online, ale můžete je zkusit najít na archive.org.

Předesílám, že myšlenku propojování lidí vítám, jde jen o to jak. (Před časem jsem napsal článek o fenoménu členství, kde navrhuji sociální síť pro oddané jako jeden z pozitivních nástrojů komunikace a spolupráce. Jenže to bylo myšleno tak, že by byla spravována oddanými, měla transparentní podmínky používání, byla nekomerční, atd. Prakticky opak FB.)
Vždyť na propojování stojí celý internet a ten používám již od roku 1995. Jenže internet, jak název napovídá, je propojení různých sítí, v čemž spočívá jeho pestrost. Facebook je naopak monokultura a ta nutně vede ke stagnaci a úpadku.

1. Podmínky používání

Někdo trefně řekl, že jsou dvě skupiny lidí: jedna je na Facebooku a druhá četla podmínky jeho používání. Schválně si je přečtěte, pokud jste tak ještě neučinili (jak nepředpokládám), a možná vás přimějí alespoň k zamyšlení. Třeba nad faktem, že vlastníkem vaší komunikace je soukromá firma.

2. Sledování, osobní bezpečí, retence dat, cenzura

Twitter-acceptable

Julian Assange: Facebook Is a Spy Machine

Zuckerberg má na krku ďalší obrovský škandál: Súd zverejnil dokumenty, Facebook tajne špehoval ľudí!

Mass Surveillance Program Around the World

Google, Facebook a CIA (dobrodinci lidstva)

Jak Google cenzuruje konzervativní zpravodajské servery

Firma Google byla soudem odsouzená za cenzuru a manipulace s veřejnosti

en source

Facebook vyhlašuje válku křesťanství: Chválit Ježíše je „projev nenávisti“ a budete odstraněni

Seznamem vnucovaná cílená reklama alias RTB znamená aukci 400 položek o vašem soukromí

"Facebook patří mezi nejvíce cenzurované sociální sítě. Není možno se svobodně vyjadřovat, dochází k blokacím až 1 měsíc za slovo označující nějakou rasu nebo barvu kůže. Navíc pokud sami cenzoři a roboti Facebooku nestíhají tak je nahrazují tisíce udavačů. Za 2 roky, co jsem na této síti, jsem se mohl vyjádřit asi 8x během této doby, jinak blokace. Takže ke svobodě a demokracii má tato síť velmi daleko." (Ota Vrba, https://www.novinky.cz/diskuse?id=569690&articleId=/internet-a-pc/509443-facebook-dostal-v-nemecku-pokutu-51-milionu-korun.html§ionId=13)

Pokuta 220 miliónov dolárov! Nepoučiteľný Facebook a Meta všade kradnú a kšeftujú s osobnými dátami. Nigérii došla trpezlivosť

Facebook dešifruje WhatsApp

„Řekněte nám, kdo na to koukal.“ Úřady v USA zašly ve špiclování zase o kus dál

Německá vláda varuje před používáním WhatsAppu vlastněného Facebookem. Podobně jako u Facebooku se jedná o špionážní software za účelem sbírání dat

Tzv. kontrola faktů (fact-checking) je jen další název pro cenzuru: Facebook u soudu přiznal, že ‚kontrola faktů‘ je jen věcí ‚protekčních‘ názorů

Facebook není ve skutečnosti sociální, ale soukromá síť, která dává iluzi komunity. Proč iluzi? Protože ji komunita netvoří ani nespravuje. Od toho jsou zde nadlidé - bezejmenní adminové s pravomocí rozhodovat o bytí či nebytí vašeho publikovaného názoru a účtu. S pomocí různých automatizovaných nástrojů sledují, jestli nedochází k porušování podmínek používání (též "zásad komunity"). Nahlásit vás může kdokoliv pod záminkou, že ohrožujete jeho politické, komerční a jiné zájmy. Nahlašování se přímo vyžaduje. Většinou se ho dopouštějí vaši virtuální "přátelé" (viz bod 5). Pokud jste shledáni závadovými, dostanete varování, váš příspěvek zmizí nebo jste rovnou zrušeni a to bez odvolání. Cenzura jako vyšitá.

A stále přitvrzuje. Není samozřejmě omezena jen na sociální sítě. Zastánci cenzury sociálních sítí to hájí tím, že ty si jako soukromé subjekty mohou stanovit podmínky jaké chtějí - bez ohledu na zákony. Podle této logiky by byl z obliga i pedofil Epstein a jeho klienti na soukromém ostrově, ne? O mnohých dalších elitářských pedofilech a vrazích nemluvě.

Je to časté u velmi populárních skupin s více než 10 000 členy (zárodky potenciálního odporu?), politicky nekorektním stranám či uskupením (např. smazana https://stredoevropan.cz/2018/03/14/facebook-smazal-stranku-britain-first-mela-2-miliony-fanousku/ Facebook smazal stránku Britain First. Měla 2 miliony fanoušků), zvláště před volbami, stalo se to kritikům FB jako např. Daniel Dočekal (pooh.cz) či skupině jednoho mladého Chorvata, jenž vyzýval lidi, aby své fotky nahradili fotkami svých dětských hrdinů (jak by vás pak Velký bratr snadno rozpoznal, že?), atd. Prostě budoucnost smí být jen zářná.
Moderní metodu shadowban (tzv. neviditelné blokování) popisuje sl. Nikola.

Existuje i cenzurní manipulace newsfeedů upřednostňováním a upozaďováním. Toto se děje ve výsledcích vyhledávání již dlouho a za politickou nekorektnost je postižen i náš web. Manipulace se týká i Wikipedie. Více: Wikipedia’s sharp Left turn leads its co-founder to set up a free-speech alternative
Magnet pro konspirační teorie“. Wikipedie zrušila záznam o investiční společnosti Huntera Bidena

Náhrady za cenzorské soc. sítě

Síť Parler přestala existovat

Social media platforms to be shut down in case of social unrest

Sociální síť je jako stvořená ke snadnému sledování lidí. (Dalším stupněm je digitální ID) Aby jeden druhého našel, je třeba uvádět pravdivé údaje jako jméno, bydliště, věk atd. Bohužel vás podle nich najdou a sledují i nežádoucí jedinci či skupiny, o podivných komerčních (Cambridge Analytica) či státních agenturách nemluvě. Velká koncentrace lidí nutně přináší i velkou koncentraci těch s negativními úmysly.

Mohou to být bytoví zloději, jimž sdělujete vítanou informaci, kdy např. odjíždíte na dovolenou, stalkeři (vaši bývalí nebo zhrzení partneři, spolužáci, známí apod.), podvodníci (phishing se na Facebooku rozšířil možná ve větší míře než jinde), hackeři či různé státní orgány zemí celého světa. Nikdy nevíte, komu se váš obsah může znelíbit. Pamatujete na film "Nepřítel státu" s Willem Smithem a Genem Hackmannem? Ano, Velký Bratr je rád, že nyní tak snadno vidí váš život jako na dlani a v reálném čase (Timeline), zvláště když se ještě neustále fotíte na selfíčkách. O vydávání vašich dat státním orgánům nemluvě. Stát by měl být služba pro lidi, ale postupně jim přerostl přes hlavu a ze služebníka se stal pán. Být sledován netransparentními a nedharmickými subjekty (tj. propagujícími adharmu) pro politické a komerční účely považuji za nepřijatelné. Růst totalitních vlivů (ACTA, NDAA, Megaupload, CISPA, INDECT, TTIP...) vidím jako nebezpečný orwellovský trend. Stručně řečeno, čím méně toho o vás vědí, tím lépe pro vás.

Někdy slyšíme námitku: "Sledování mi nevadí. Já nemám co skrývat." Když však tuto osobu požádáte o přístup k mailu nebo internetovému bankovnictví, okamžitě záhadně obrátí... Pokud se opraví na verzi: "Nedělám nic ilegálního", odpovězte, že musí být vševědoucí. Ani sebelepší právník totiž nemůže znát _všechny_ zákony své země, nemluvě o zákonech jiných zemí a to včetně budoucnosti. Prostě nikdy nevíte.

ovce: Mně to nevadí, nemám se čeho obávat, ale lumpové asi ano.
odpověď: Jenomže Vás mohou odposlouchávat právě ti lumpové.

ovce: Pro mě za mě ať šmírujou. Hru, která mě zajímá, si řádně zaplatím. A programy používám typu Free.
odpověď: Vám zřejmě nedochází že i váš účet v bance se lehce přes tento Windows (10) stane Free nebo vaše soukromé fotky budou Free a ostatní vaše soukromí bude vlastně také Free. Tak hodně štěstí ve Free světě. :D

Sledování se týká i zaměstnanců Facebooku. Zaměstnanci Facebooku si stěžují, že Zuckerberg je sleduje. Sám se ovšem sledování bojí..., takže nepoužívá ani WhatsApp. Jak jinak. :)

Google přiznal hrubé porušení soukromí. Hlasový asistent odposlouchává bez zapnutí..

Jak vás Google sleduje i při zapnutém režimu letadlo

Sledování probíhá i mimo internet.

Krádež identity je další jev, jehož dopad sociální síť jen znásobuje. Kromě krádeže osobních dat může někdo založit váš falešný profil, ať ze žertu nebo aby vás poškodil. Dopady pro vás mohou být nepředvídatelné a náprava složitá a nedokonalá. Jistě, totéž lze provést kdekoliv jinde na internetu a také se tomu můžete bránit jen omezeně, ale na sociálních sítích je to mnohem snadnější a víc viditelné.

Zkusila jsem včera založit účet na fb, chtělo to po mně heslo k mé mailové schránce...Vytvořila jsem si tedy nový mail a udala tento... FB projel mail, zjistil, že v něm nemám dost kontaktů a dokud nedodám mail s kontakty, fbúčet mít nebudu... Když jsem zakládala kdysi první již zrušený účet, žádný přístup do mailu to nechtělo...Divím se, že lidi dobrovolně odevzdávají hesla svých mailových adres. (Pavlína Táborská, diskuse, Novinky.cz, 24.4.2018)

FB a další sítě automaticky opakovaně zasílají pozvánky vašimemailovým kontaktům, aby se také přidali. Když mi začaly chodit tyto maily od lidí, které jsem potkal třeba jednou před lety nebo je vůbec neznal, přimělo mě to k zablokování celé domény v emailovém spamfiltru. Doporučuji.

Retence (uchovávání) dat je pro sociální sítě typická. Bohužel je ve výhodě poskytovatel, protože novější texty nahrazují starší, k nimž uživatel ztrácí snadný nebo celkový přístup.

Existuje dvojí smazání účtu - viditelné a skryté. Po tom viditelném váš účet dále existuje. Ale jestli je opravdu smazán i po tom skrytém, tedy údajně skutečném, to vědí jen Bůh a Cukrový kopec (Cukrberk, vl. jménem Grýnberk) a jeho loutkovodiči) nebo kdo vlastně tuto fýčuru (uff, hnusný anglicismus) programoval. Není záhodno ztrácet klienty, že?

postup 1
postup 2

3. Byznys

Mnohé weby si usnadňují život a místo vlastního diskusního prostoru využívají FB. Tím eliminují mnoho lidí, kteří na FB nejsou, nebo je tak nutí, aby na něm byli. Připravují se o cennou zpětnou vazbu, ale také tím ukazují, že o ni nestojí.

Reklama a spam jsou všudypřítomné, tedy i na sociálních sítích. Tam mají ale "výhodu" zacílení podle údajů ve vašem profilu a jsou tedy mnohem vlezlejší. Ano, můžete se snažit reklamu blokovat, ale to je asi tak vše. Spam, daně a smrt jsou nevyhnutelné.

Postupné zpoplatňování služeb FB se dalo čekat. Firmy jsou nuceny platit, aby si zachovaly viditelnost svých příspěvků, která stále klesá. Dealer drog také nejdříve nabídne drogu zdarma. Reklama se bohatě vrátí, to je její vlastnost.

"Pokud používáte nějakou službu a neplatíte za ni, nejste zákazník, ale zboží." To je velmi trefný výrok obíhající kyberprostorem. Potvrdila jej kauza Cambridge Analytica (prodej osobních údajů uživatelů). Odstartovala proces, který by mohl Facebooku zlomit vaz.

FB a lobbying vs. svoboda slova

4. Pasivita, odosobnění a stupidizace (dumbing-down)

Zatímco vytvořit obstojnou webstránku nedokáže každý, blog již funguje jako předloha (angl. template), kterou si jen upravíte, a sociální sítě jsou ještě méně kustomizovatelné (fuj, další ošklivý anglicismus. Zvykejte si na globalizaci.) Máte předem určené funkce a víc ani ťuk.

Doba se zrychluje a s ní i komunikace. Vede to však k tomu, že lidé jsou stále méně schopni vyprodukovat delší a smysluplnější obsah a sociální sítě to podporují. FB je stavěn hlavně na krátké hlášky, odkazy, fotky (pozor na kouzla s Photoshopem, jimiž vám může někdo zavařit). Ještě stručnější komunikace je na Twitteru, důležitém nástroji globalistů, kteří usilují o pokračující cenzuru po jeho převzetí Muskem.

Zároveň s rozšiřováním elektronické komunikace, jejímž dosavadním vrcholem jsou sociální sítě, se odosobňuje komunikace mezi lidmi a klesá jejich inteligence. Raději si vymění x zpráv (sms, img, apod.) nebo protelefonují x minut denně, než aby se sešli, i když mohou bydlet nedaleko. Samozřejmě, že s kvantitou klesá kvalita obsahu. Svádí k tomu skutečnost, že je to snadné. Opravdu však musím dělat to, co mohu?

Rozšiřování sociálních sítí s sebou přináší jev, který jsem nazval "sociální ticho" (en: social silence). Projevuje se citelným poklesem aktivity na různých diskusních fórech, z nichž některá byla následkem toho úplně zrušena (např. Beliefnet), diskusích na blozích atd.

To, že se většina lidí podobá ovcím, vyplývá např. z výsledků voleb, účinků reklamy nebo produkce online obsahu. Na to existují v podstatě dvě reakce: 1. ovce oholit a posléze porazit (současný trend) nebo 2. jim pomáhat uvědomit si svoji situaci a něco s tím dělat. O to se snažím mimo jiné zde. Pro začátek si můžete otestovat, jak na tom jste.

Napadlo mě, jaký zájem by asi vyvolala sociální síť nazvaná třeba sheeplebook.com s povinností uvést všechny loginy a hesla k online účtům (postupně nahrazené tímto), bankovním účtům, soukromé fotky, nainstalovat webkamery běžící 24 h denně ve všech místnostech, uvést všechny příbuzné, přátele, známé a spolužáky... Není to vlastně budoucnost?

Problémy digitalizace shrnuje článek Digitální demence mladé generace.

5. Není přítel jako přítel

Přítel byl odjakživa ten, koho osobně známe, je nám velmi blízký (často bližší než vlastní rodina) a jsme si ochotni navzájem pomáhat a podstupovat vzájemné oběti. Přítel sociálně síťový je naopak většinou neznámý účet, jejichž kvantitou si jistí jedinci kompenzují svůj neradostný či neexistující společenský život "tam venku".

O čem to vypovídá? O devoluci, tedy degradaci, úpadku. Jestli jste viděli komedii Idiocracy, nemusím se dále rozepisovat. Doporučuji.

6. Lajkování a tagování

Lajka byl první kosmopes, který své poletování kolem Země zaplatil životem. Vy své lajkování platíte jen časem stráveným na FB a shlížením reklam. Zajímavé je, že označovat lze jen pozitivně. Opak, tedy dislajk, totalitní myšlení nepřipouští (i když o něm čas od času problesknou zprávy, že se "prý" chystá). Opět jde o to, že budoucnost musí být jen zářná. Co kdyby totiž někdo spustil lavinu dislajků, např. samotných podmínek používání, a probudil tak ovce? To by tedy nešlo, soudruzi globalisté.

Tento článek zase dokumentuje falešné lajky lidí, kteří jsou opačného názoru! Neschopnost nebo záměr?

Tagování, tedy označování jmen osob na fotkách, je další nešvar omezující osobní svobodu. Označovaných osob se nikdo neptá, jestli chtějí, aby je někdo označoval. (Jistě, přijde vám oznámení a můžete to _následně_ zrušit nebo zakázat zveřejňování fotografií s vámi, ale pokud ke škodě již došlo, máte smůlu. Co se stalo, nemůže se odestát.) To pak mají sledovači snadný život, zvlášť se rozmáhajícími se technologiemi na rozpoznávání nejen obličeje. Kamery na veřejných místech vás pak snadno propojí s vaší virtuální existencí.

7. Ztráta času

I když může sociální síť ušetřit při správném používání energii, čas a peníze a lze na ní působit mnoha způsoby pozitivně, pro mnoho lidí se stala závislostí, která je mnoho času naopak stojí. Nemusím zdůrazňovat, že jde hlavně o děti a mladé lidi, jejichž povahu virtuální realita deformuje nejvíc. Je o tom dobrá parodie v jedné epizodě South Parku (south-park-s14e04-you-have-0-friends). Hry jako Farmville je (tedy spíše jejich rodiče) mohou připravit i o dost peněz.

Ohledně virtuální reality v podání Facebooku/Meta: Zuckerbergovo Metaverzum: Virtuálny svet pre otrokov, reálny svet pre elity. Homo Schwabus a jeho mrazivá budúcnosť. Buď vás Metaverzum zotročí alebo odoláte a prijmete najväčšiu duchovnú výzvu histórie
Y.N. Harari video about humans as hackable animals, hacking life by elites thru cloud technology, surveillance under the skin

8. Pozor, opouštíte Facebook

Toto okno, které se zobrazuje při kliknutí na odkaz vedoucí mimo FB, jasně říká: Ovečky, zůstaňte v bezpečné ohrádce, venku je zlý vlk internet, bububu! I když s tou bezpečností to není až tak žhavé, že.

9. Závěr

Po zvážení výše uvedených problémů (i těch, na které jsem zapomněl) vám doporučuji získat od vašich skutečných přátel, s nimiž máte nyní kontakt jen přes FB, email pro budoucí komunikaci a pak poslat váš účet do digitálního propadliště. Jsem přesvědčen, že to časem oceníte. Setkávejte se raději co nejvíce v reálném životě.

Pokud to z nějakého důvodu nemůžete udělat, neuvádějte své osobní údaje (pokud jste je již uvedli, změňte je na vymyšlené) a veškerou komunikaci považujte za veřejnou bez ohledu na nastavení soukromí. Ve vlastním zájmu si nesdělujte přes FB žádné důležité informace. Ale existují samozřejmě i alternativní sociální sítě. Jednou z nových je Nostr, založený na otevřeném protokolu odolném proti cenzuře.

A to není vše. Google vám může zrušit všechny služby bez vysvětlení. Proto mějte vše důležité zálohované.

"I would rather have a rectal examination on live TV by a fellow with cold hands than have a Facebook page." (George Clooney to People Magazine)

Další doporučení pro bezpečné setrvávání na internetu:

* před praxí trocha teorie - Ethics and Law on the Electronic Frontier - Readings and source material

* prohlížeč - Firefox Portable + AdBlock, FlashBlock, Do Not Track Plus, Anonymox, HTTPS Everywhere

* AdMuncher a UBlock jsou samostatné antireklamní softwary.

* Criptext - zabezpečený email

* další zabezpečené emaily atd.

* TrueCrypt (nyní Veracrypt) je šifrování, které nemá Velký Bratr rád.

* vyhledávání - Qwant.com (na rozdíl od Google bez reklamy a sledování IP adres), související užitečné nástroje: skrytí odkazů, zkracování odkazů a statistika

* anonymita - obecně a zvláště na "problémových" webech (nebo těch, které omezují přístup z IP adres určitých zemí) je vhodné používat proxy anonymizéry skrývající IP adresu (lze ji zjistit pomocí služeb zvaných whois, např. American Registry for Internet Numbers (ARIN)) jako např. The Pirate Bay Proxy (SSL Secure). Zde je seznam aktuálních proxy pro prohlížeče. Další možnosti jsou např. TOR (v prohlížeč Brave, doporučuje sama CIA), VPN (v prohlížečích Opera, Aloha, EpicBrowser).

Jak odblokovat webové stránky: 10+ snadných způsobů přístupu k omezenému obsahu

* testy anonymity a zabezpečení: Shields UP! Internet Vulnerability Profiling, Panopticlick (test anonymity prohlížeče) (více v průvodci - thanx, Bill)
Privacy Test & Analyzer - thanx, Dennis

* phishing, cookies, hoaxy: Apwg.org - Stop Phishing and Email Scams, Cookie Central, HOAXy, Truth Or Fiction - email reality check - verify rumors

* malware - Spywareblaster, SuperAntiSpyware, dobrý antivirus s aktualizovanou databází, kontrola konkrétního souboru mnoha antiviry naráz: VirusTotal, 60 Free Online Virus, Trojan, Spyware and Malware Scanners (Scan or Removal) Tip and Trick.
Hosts soubor k volnému stažení z této stránky blokuje většinu webů s reklamou a malwarem. Surfování se tím zrychlí a sníží se objem přenesených (a zaplacených) dat. Má přes 500 kB, aktualizace přibližně každý měsíc.

* Ručně smažte trvalé cookie:
C:\Users\\AppData\Roaming\Macromedia\Flash Player\#SharedObjects\
C:\Users\\AppData\Roaming\Macromedia\Flash Player\macromedia.com\support\flashplayer\sys

* čištění počítače: Ccleaner; AdwCleaner (asi nejlepší nástroj proti adware atd.)

* spam - info s odkazem, kde nahlašovat spam: zde

Pro bezpečné telefonování používejte SIP se ZRTP nebo Teleguard. Proti telefonnímu spamu se můžete zaregistrovat tady.

Neváhejte se na mě obrátit s dotazy.

Pokud se vám článek líbí, použijte ho podle zásad CC licence uvedené na začátku. Děkujeme, Diablo.cz.

Související zdroje a články:
video: Digitální disidenti / EN sub
Australský dokument TEMNÉ STRÁNKY FACEBOOKU (Cracking the Code) Austrálie, 2017 (VIDEO CZ DAB, 42 min)
TV dokument (56 minut, 1.5+ GB)
také zde
odkaz 1
odkaz 3
odkaz 4
odkaz 5
odkaz 6
odkaz 7
odkaz 8
odkaz 9
odkaz 10
podobný článek 1
podobný článek 2
podobný článek 4
podobný článek 5
podobný článek 6
podobný článek 7
podobný článek 8
podobný článek 9

Víceméně související zdroje a články:
Výrobci automobilů shromažďují od řidičů a cestujících genetické informace a sexuální preference
Digitální svobody kontrola pod kontrolou
Na Twitteru útočí straničtí fanatici i lidé na špinavou práci, říká marketingový expert
Špinavá dohoda EU a USA – vaše data budou předána globalistům
A week spent playing NSA reveals just how much data we leak online.
Uživatelé Gmailu by neměli počítat se soukromím, překvapil Google u soudu
Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volí
A week spent playing NSA reveals just how much data we leak online.
the NSA video
ECHELON Today: The Evolution of an NSA Black Program
Tajný dohledový program ECHELON dnes: vývoj černého programu NSA
Six Tips to Protect Your Search Privacy
Bitmessage (P2P encrypted comm. protocol)
Whisper Systems (anon communications)
Pod technologickou společností Facebook se znovu třese zem – obří skandál může firmě zlomit vaz, zprávu prošetřuje i americký Kongres
Odinštalujte si Facebook aplikáciu z mobilu, sleduje Vás
Co Brusel schvátí, to už nevrátí. V EU se chystá velká změna. A vůbec se o ní nemluví
Edward Snowden: Nebezpečí sčítání lidu
page url: http://veda.harekrsna.cz/encyklopedie/FB_proc_tam_nejsem.htm

Please support us:  
 
© 2001 - 2024 VEDA - Bhaktivedanta Book Trust - Krishna.com, authors. CC-BY-SA J. Mares (contact)